שו”ת להורים בנושא צניעות והתמודדות עם אתגרי המדיה

עולם המסכים מציב אתגר גדול בפתחנו והורים רבים מתלבטים בדילמות בעקבות החשיפה של הילדים. הנה כמה שאלות לדוגמא

שאלה: הילד מכור למסכים, איך להתמודד עם זה?

תשובה: הורים יקרים.

המסך הוא המגנט החזק בעולם. יש לו יכולת אדירה להשפיע, לסחוף ולמכר, והוא עושה את זה מהר וחזק יותר מהרבה חומרים פסיכואקטיביים.
אם היינו חיים בעולם נורמאלי החוק לא היה מתיר שימוש בסמארטפונים לפני גיל 18 ואולי אפילו 21. לא היינו נתקלים במצבים הזויים בהם ילד שאסור לו לחצות כביש לבד כבר מחזיק ביד אייפון משוכלל.
אין ספק שהילדים זקוקים מאוד לעזרתנו, ההורים, בהתמודדות עם המסכים.
שאלתכם כללית מאוד וחסרים בה פרטים חשובים המשפיעים על התשובה:
בן כמה הילד? ‘מכור’ באיזו רמה? איזה סוג שימוש הוא עושה מול המסך? ועוד.
לכן אענה בכלליות ומעבר לכך אתם מוזמנים להתייעץ באופן אישי.
א. הקדימו רפואה למכה – ההחלטה האם ומתי לקנות לילד טלפון סלולארי, כל שכן מכשיר חכם, היא החלטה כבדה שיש לשקול בכובד ראש. אסור לה להיות מוכרעת בגלל לחצים מצד הילד (‘כולם בכיתה שלי כבר יש להם…’) או כי היה מבצע משתלם.
גם כשקונים מכשיר – השאלה היא איזה ובאילו תנאי שימוש. אם די לילד בשיחות והודעות, אין הצדקה לרכוש מכשיר משוכלל יותר שיש בו אינטרנט, רשתות חברתיות וסרטים וכו’.
כדאי לערוך ‘חוזה’ כתוב עם הילד בו יוגדרו כללי השימוש, שהקפדה עליהם היא תנאי לחזקת המכשיר.

ב. ליווי והשגחה תוך כדי – אם הוחלט לרכוש מכשיר חכם חובה לדאוג: 1. לסינון תכנים פוגעניים. 2. לאפליקציה שתקצוב את זמני השימוש ותמנע את השימוש באפליקציות מסוימות (כמו רשת האינסטגרם, טיקטוק וכדו’).
ספקי הסלולאר והאינטרנט מחויבים בחוק לתת ללא תשלום סינון תוכן (מינימאלי) ובלבד שמבקשים מהם, וישנן גם אפליקציות חינמיות המאפשרות להורים לעקוב אחרי המכשיר של ילדם ולשלוט על השימוש בו (family link, sentry, ylimit  ועוד). עדיף לא להסתפק בכך וללכת על סינון איכותי יותר בתשלום כמו רימון או נטספארק.
אפשר להתייעץ על כך עם ‘מוקד אור’ (חפשו בגוגל) שמדריך הורים בנושא.
לצד זה צריך כל הזמן לעקוב, להסביר, לחנך, לחזק, לעזור לילד למצוא תעסוקות אלטרנטיביות מלבד המסך וכמובן לתת דוגמא אישית באופן בו אנחנו משתמשים.

ג. הילד כבר התמכר – אם אנו מרגישים שהרכבת כבר ברחה מהתחנה והילד שקוע ברמה שאיננו מצליחים לעצור אותו, יש לפנות לעזרה מקצועית.
לעיתים מה שנצרך הוא לחזק את הסמכות ההורית שלנו באופן שיאפשר לנו להתנהל מול הילד
בצורה נחושה וחכמה, ולשם כך יש להיפגש עם מנחה/ת הורים מקצועי.
כאשר ההתמכרות עמוקה אין מנוס מלפנות לאיש מקצוע מנוסה שייפגש עם הילד וההורים ויעזור לצאת מן הסבך.
קו היעוץ להורים ‘לב אבות’ נותן ‘עזרה ראשונה’ בעניין. במכון למשפחה של תנועת אמונה אפשר למצוא אנשי מקצוע טובים בכל הארץ, וניתן לחפש עצמאית מטפל טוב שיעזור. 
תקופת הקורונה העצימה את השימוש במסכים והחופש הגדול המתקרב הוא פתח לעליית מדריגה נוספת. בהתארגנות נכונה וחכמה ובסייעתא דשמיא נעזור לילדינו להיות נטועים בחיים האמיתיים ולא להישאב אחרי המסכים.

* לצפיה בתשובות נוספות שלי לבני נוער על מיניות והתמודדות עם אתגרי הרשת – https://katzr.net/11751b

בהצלחה

הרב יוני לביא

_______________________________________________________

הילד נחשף לתמונה לא צנועה

שאלה: הבן שלי בן 9 סיפר שנחשף לתמונה באינסטגרם של בת דודה גדולה שלו. הוא ראה מישהו מנשק ישבן של אשה. לא ידע להגיד אם לבושה או לא.
הוא אמר שיודע שצריך לספר לאמא … אבל אמר שלא מצליח לשכוח את התמונה.
כיצד לעזור לו?
אמא

תשובה: אמא יקרה.
ראשית, ראוי לשבח את הילד על כך שהיה נאמן לתחושה שלו שיש כאן דבר פסול ולחזק אותו על ההחלטה לשתף את ההורים במה שראה.
שנית, נסי להבין ממנו האם מדובר בחשיפה חד פעמית או שהיו מקרים נוספים וכן מה בדיוק ראה שם. הידיעה למה בדיוק נחשף חשובה כדי לתת לו את המענה והטיפול המתאים.
שלישית, לא הבנתי איך קרה שילד בן 9 נחשף לאינסטגרם. אומנם לא מדובר באתר פורנוגרפי מובהק אלא ברשת חברתית שרבים משתמשים בה, אבל כמות עצומה מהחומרים שרצים בתוכה הם לא צנועים בעליל. גם הורים שהחליטו לאפשר לבנם/בתם המתבגרת סמארטפון מומלץ מאוד שיטילו וטו על שימוש באינסטגרם שלוקח את המשתמשים בו למקום של חשיפה אינטנסיבית למראות לא צנועים, כולל השתתפות אקטיבית בהעלאת תמונות עצמיות שחלקן חושפניות כדי לגרוף לייקים ולאסוף עוקבים.
אם במקרה שלכם בת הדודה הגדולה נתנה לאחיינה הצעיר להשתמש בחופשיות בסלולארי שלה ולשוטט במכשיר, הרי שצריך לשוחח איתה ולהסביר לה שדבר כזה אינו בא בחשבון ושלהבא תיקח לתשומת ליבה לשמור על מכשירה נעול מפני ילדים.
לגבי מה שהילד ראה צריך להסביר לו שהגוף שלנו הוא מתנה יפה שקיבלנו מהקב”ה ואנחנו אוהבים אותו ושמחים בו. יחד עם זאת חובתנו לשמור עליו בפרטיות ולא לחשוף אותו לאנשים זרים. לצערנו יש אנשים שלא שומרים על הצניעות ומפרסמים באינטרנט תמונות חשופות, חלקן גם מוזרות ומשונות. האחריות שלנו היא לשמור על עצמנו לא לראות דברים כאלו. וכמו שאנו נזהרים לא להכניס לפה אוכל רקוב או מקולקל, כך אנו גם נזהרים מלראות במציאות או על המסך דברים לא צנועים. הסבירו לו שגם אם קרה שאדם נחשף – כולנו עושים טעויות בחיים ותמיד אפשר לתקן. ניכר מהתנהגותו שהדבר מפריע לו והוא מצטער על העניין והדבר רק מוכיח עד כמה הוא ילד טוב, ולכן שלא ידאג או יפחד ממה שראה. שיכין לעצמו מחשבה נעימה על משהו שטוב וכיף לחשוב עליו ובכל פעם שבאה לו מחשבה לא טובה שיחליף אותה במחשבה הטובה. עם הזמן התמונה הלא טובה תטריד אותו פחות ופחות.

לסיום אומַר שחשוב שנסביר לילדינו נושאים של צניעות ומיניות בצורה נעימה ורגועה, לא רק כשקורה אירוע כזה, אלא גם לכתחילה, כחלק מהחינוך וההכנה שלהם לחיים.
להדרכה והדגמות כיצד לעשות זאת נכון אתם מוזמנים לצפות בסידרת הסרטונים שלנו – “לדבר על מה שלא מדברים” – https://bit.ly/2Mx6FPn. בהצלחה רבה
הרב יוני לביא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *