סכנות והשפעות הפורנוגרפיה – סרטונים ומאמרים

הערה: ייתכן שחלק מהסרטונים לא יפעלו ברמות הגנה מסוימות של אינטרנט רימון

נצרף תשובה יסודית שכתב יונה פרסבורגר, מומחה בתחום ויו”ר עמותת נתיבי רשת:

השפעת הפורנוגרפיה על הנפש ועל חיי הנישואין בפרט

שאלה: שלום רב. אני בחור ישיבת הסדר, בן 22, והתחלתי לצאת לפני זמן מה. לצערי ולעגמת נפשי הרבה,עד לפני כמה חודשים (עד שהתחלתי לצאת) הייתי צופה בקטעים פורנוגרפיים ל”ע. אני יודע שזה עניין מורכב,אבל רציתי לדעת באופן כללי-כיון שאינני רוצה לחשוף דבר זה לאף אחד על החטא הנורא הזה,ולכן אני שואל זאת ע”ג הבמה הזאת. רציתי לדעת- מהם ההשפעות שיכולות להיות של ראיות כאלו נוראיות על בחירת בת הזוג,בטווח הקצר,הארוך,איך אפשר לטפל בבעיות אלו,למנוע דברים עתידיים וכו´- כמו שהבלעתי בדרך אגב,ב”ה מאז שהתחלתי לצאת,אני כבר לא שם ב”ה בכלל-ובאופן כללי זה היה אצלי כה”ז בתור דבר חיצוני שהרגשתי שזה לא אני וכה”ז ניסיתי לצאת מזה-עד שב”ה פשוט מאז שהתחלתי לצאת, כבר ב”ה בקשר חודשיים עם בחורה מצויינת,ואני מקווה שזה יגיע לחתונה, ומאז ב”ה זה כבר לא שייך אליי כלל גם במעשה. אז שוב-מה ההשפעות שיכולות להיות,ואיך ניתן לתקנם. תודה רבה!

 

תשובה: שלום לך.

השאלה שאתה שואל חשובה ביותר ומאוד עניינית. אתה מעלה בעיה שרבים מהצעירים בדור הזה צריכים להתמודד איתה. האינטרנט פתח לנו לראווה את התעשייה הפורנוגרפית שקודם לכן הייתה רחוקה מן העין ובגלל זה גם רחוקה מהלב במיוחד בציבור הדתי. חשוב לציין שהיא הייתה אסורה להפצה בעולם לפני סוף שנות הששים והיא תופעה חדשה יחסית, ומהווה הידרדרות מוסרית עמוקה בחברה המערבית במסכת איבוד הגבולות.

הסגידה לחופש האישי והשפע החומרי הובילו לתהליך של פריצת גבולות המכרסם ביסודות אנושיים בסיסיים, בעיקר במה שקשור לזוגיות וחיי משפחה. תרבות שלמה נבנתה לנצל יצרים ולעשות מזה כסף. הפורנוגרפיה היא אחד מהדברים וכנראה ההרסני ביותר. הנגישות הקלה לפורנוגרפיה הפכה צעירים רבים לקורבן להשפעות קשות. ננתח את ההשפעות בהווה ובעתיד.

על מנת להתמודד עם הפורנוגרפיה והשפעותיה יש צורך להבין מדוע היא כ”כ שלילית והרסנית.

הדבר ההרסני ביותר שעשתה הפורנוגרפיה היא ניתוק הפעילות המינית מההקשר של זוגיות, אינטימיות, רגש, אהבה ויצירת חיים. הפורנוגרפיה יצרה תרבות של סיפוק יצרים מיניים כמטרה בפני עצמה ללא ההקשרים הנ”ל.

הפורנוגרפיה פגעה באינטימיות של חיי המין ובקשר היפה בין הנפשי והרוחני והפיסי. הכל רק גופני (מחקרים מראים שיחסים מיניים המושתתים על קשר זוגי עמוק יכולים להביא את הקשר המיני לרמה גבוהה יותר של סיפוק והנאה, כי אז בחיבור בין בני הזוג בא לידי ביטוי כל הקשר העמוק ביניהם, והחיבור נעשה שלם יותר).

הפורנוגרפיה יצרה עולם של פנטזיות מיניות קיצוניות שלא קשורות למציאות ולמה שמערכת זוגית נורמאלית יכולה להכיל. הפורנוגרפיה בנויה בעיקר על הלהטת הדמיון  ויצירת ציפיות ודחפים לא מציאותיים. סף הגירוי של הצופה עולה, ונוצר הצורך למשוך יותר כדי להרוויח, ולכן מתחרה התעשייה הפורנוגראפית בינה לבין עצמה מי יציג את הדבר המושך החדש, הקיצוני והגס ביותר עד כדי איבוד צלם אנוש. כיוון שהפורנוגרפיה בנויה על פנטזיות קיצוניות היא עלולה לפתח סטיות בנפש ודחפים חולניים.

הפורנוגרפיה הפכה את האישה לאובייקט מיני – בשר ואברים לסיפוק יצרים.

הצפייה בפורנוגרפיה גורמת לפעילות גופנית הורמונאלית לא מאוזנת ואצל רבים מגבירה את הצורך בהתפרקות מינית, מאוננות ועד למגע מיני לא מבוקר.

הפורנוגרפיה מרגילה את האדם לצפות בתחלופה של סוגים שונים של מיניות ונשים. הפורנוגרפיה מביאה רבים להתמכר אליה כיוון שהיא קלה להשגה ומשדרת עונג. היא יוצרת גירויים במח שמשפיעים על הגוף, ופסיכיאטרים מתייחסים להתמכרות לפורנוגרפיה בדומה להתמכרות לסמים.

חשוב לציין שהנשים העוסקות בפורנוגרפיה הינן פרוצות מקצועיות – זונות או צעירות שהשתלטו עליהן גורמי פשע הסוחרים בנשים. חלק מהנשים מתגלגלות בין סרסורים כמו בסחר של שוק עבדים. גם אלה ההולכות לזה מרצונן איבדו כל קשר למשהו טבעי ונורמאלי. נשים אלו נאלצות לעשות דברים ללא רצונן, לפעמים באמצעות איומים ואלימות, באמצעות סמים או זריקות נגד כאבים, כדי לעמוד בסצנות צילום כואבות ומפרכות. הצגת ההנאה היא רק למראית עין, כאשר המציאות היא אחרת לגמרי.

 

השאלה שהעלית נוגעת לרבים כיום. צריך להבין שמעבר לבעיה האישית זו מלחמת תרבות של ממש. זו מלחמה נגד ההשחתה של האנושיות. צריך לדעת בצורה הכי ברורה באיזה צד להיות ומדוע, ואני שמח שבחרת בעולם של בנייה. רבים בעולם מתנגדים לפורנוגרפיה מהסיבות האנושיות הפשוטות. הנושא הזה הוא לא עניין דתי, אך לך, שגדלת בערכים דתיים – הניגודים רק החריפו. לכן ההתמודדות והתיקון שלך צריכים לבוא באמצעות כלים אנושיים רגילים, אך גם מתוך בניין רוחני, שיוליכו אותך לבניין חיובי ושלם.

 

חשוב לדעת שעל ידי פיתוח מודעות טובה, יצירת זוגיות בריאה ובניית חיים ערכיים יחד עם ניתוק מהצפייה בפורנוגרפיה – ניתן להתמודד ולמנוע השפעות שליליות. ככל שאדם מתרחק יותר מפורנוגרפיה, גם הזמן מרפא את הפצעים. יש כאלה שמושפעים יותר, יש כאלה שפחות ויש כאלה שאולי בכלל לא, אך כדאי לדעת אילו השפעות עלולות לבוא ולהיות ערוכים מולן. עם זאת, בהכנה לחיי נישואין העיקר הוא להתמקד בחיובי וללמוד כיצד לבנות את הקשר הזוגי בצורה יפה ונכונה, ולא לחשוש מהשפעות שעלולות לבוא.

 

השפעות שליליות שעלולות להופיע וכיצד להתייחס אליהן:

 

השפעה על בחירת בת זוג

בחור המכיר לצורך נישואין, אשר נחשף לפורנוגרפיה, עלול להתמקד באופן מוגזם בחיצוניות של האישה ולחפש בה משיכה מינית יתירה גם באופן לא מודע. לכן צריך כמה שיותר להתרחק מפורנוגרפיה, במיוחד כשמחפשים אישה לנישואין. בנוסף צריך להישמר מהתבוננות בגוף בצורה לא צנועה. צריך לראות את האישה תמיד במבט של אדם שלם – גוף ונפש, ולא להתביית רק על הגוף.

 

הפירוט הבא מיועד בעיקר למי שנכנס לקשר נישואין או לנשואים.

 

ההרגל לראות בעיניים

הפורנוגרפיה מרגילה לקבלת גירוי מיני באמצעות ציור – תמונה חיצונית שלא קשורה במעשה המיני של האדם עצמו. הדבר יוצר באדם חוויה נפשית ומערכת של הנאה וסיפוקים שמתחילה בעיניים ועוברת לגוף. האדם המתרגל לפורנוגרפיה לא יוכל לרוב לפצות את ההרגל הזה ע”י קיום יחסים מיניים רגילים. כי ההרגל לראות אקטים מיניים מגוונים וקיצוניים מפתח גירוי דמיוני שהמציאות לא תוכל אף פעם לספק, ועלול להמשיך להיות צורך מקביל. דבר זה יכול לקרות בעת שמתקיימת מערכת היחסים האינטימיים היפים ביותר, כשעולות לפתע מחשבות חיצוניות או צורך לראות יחסי מין. הדחף לסיפוק חיצוני עלול להוביל את האדם לתסכול ולמחשבות שהבעיה היא באשתו שלא מושכת אותו מספיק. במצב זה האדם צריך להבין שהחיסרון אינו באשתו אלא בפנטזיה חיצונית.

מה שצריך לעשות הוא לתת למחשבות לחלוף מראשו מתוך שמחה שהוא יודע שהן לא שייכות למציאות.

ההרגל לראות עלול להוביל לדחף לראות כל דבר בעת קיום היחסים. כדי לפצות על ההרגל לקבל גירויים דרך העיניים ניתן להתבונן בגופה של האישה עד מעשה התשמיש עצמו, אך צריך תמיד לשמור שהמבט לא יהיה גס ומנותק מהרגש והאהבה כלפי האישה.

ככלל, צריך לדעת שמערכת יחסים אינטימיים הולכת ונבנית, האדם לומד להתחבר והזוג לומד לשמוח וליהנות יותר עם הזמן, ואין הדבר דומה לסרטים בהם האהבה היא בשיאה, או בפורנוגרפיה שבה הכול כמה שיותר גופני וגס, ולרוב אף ערוך ומבוים.

בגלל הטעמים הנזכרים יכולה המשיכה לצפייה בפורנוגרפיה להמשיך להתעורר גם אחרי הנישואין. לכן חשוב להיערך מראש ולדאוג שלא תהיה נגישות קלה לפורנוגרפיה, ואם צריך אז גם לשתף את האישה בצורך להימנע מפיתויים חיצוניים העלולים לבוא לאדם גם באקראי דרך האינטרנט.

ההרגל לראות נשים וחוויות מיניות מגוונות עלול להוביל לדחף לראות נשים אחרות, וצריך לדעת שהדחף הזה שלילי ובא ממקום שלילי.

החשש של השוואות                                                                                              

מי שהרגיל עצמו לראות נשים חשופות עלול לערוך השוואת בין אשתו לנשים שהוא צפה בהן. צריך להיות ברור שכל השוואה היא שלילית ולא צודקת כי אישה היא לא רק גוף אלא אישיות שלמה, ובנוסף, לא ניתן לערוך השוואה בין אישה נורמאלית למי שגופה מטופח רק ליופי ולזנות. התנהגותה של אישה נורמאלית לא תהיה כמו הצגה זנותית פורנוגראפית ולכן צריך לדחות כל השוואה.

 

חוסר יחס נאות כלפי האישה  בעת קיום יחסים

הצפייה בפורנוגרפיה עלולה להוביל ליתר בוטות ומעשים גסים ופוגעניים כלפי אישתו. האדם עלול לחפש את הסיפוק העצמי על חשבון היחד ולרצות שאשתו תבצע דברים שהוא ראה בעולם הפורנוגראפי מתוך רצון לממש פנטזיה אך אותם מעשים לא מתאימים למערכת יחסים נורמטיבית.

בהכנה לחיי נישואין צריך ממילא לקבל הדרכה כיצד לגשת ליחסי אישות וללמוד מה הרגישויות של האישה, כיצד לבנות קשר רגשי וקשר פיסי יפה, מה משמח את האישה ועוד. מי שצפה בתכנים גסים צריך עוד יותר לברר את הדברים ולהישמר מבוטות והתמקדות יתר בגוף. לאחר הנישואין על הבעל ללמוד מה משמח יותר את אשתו וכיצד לעשות זאת.

בנין הזוגיות והאהבה הוא דבר נפלא והחיבור בין איש לאשתו הוא דבר קדוש. זהו בנין שצריך ללמוד לבנות. ככל שהאדם ישקיע בבנין האישיות הרוחנית שלו כך ישפיעו הדברים גם על הערך של בנין הזוגיות. חשוב לבנות חיים מאוזנים של עשייה, פרנסה ובנין הרוח, ומתוך כך לבנות חיי נישואין שמחים, יציבים, טהורים ומאושרים.

אני מאחל לך הצלחה בבנין שלם.

 

בברכה

יונה פרסבורגר

אתר “נתיבי רשת”

וכאן תמצאו אוסף סרטונים רחב בנושא של סכנות ברשת, שיימינג, היכרות עם אנשים מסוכנים, חשיפה לא טובה ועוד –

http://www.edunow.org.il/edunow-media-story-252403

כתבו תגובה

רוצים לא לפספס את התכנים והסרטונים החדשים?


הצטרפו לקהילת ‘מילה טובה’ וקבלו פעם בשבוע חינם
 את הניוזלטר שלנו עם מענה על השאלות הכי בוערות
סרטוני השראה וכלים מעולים לחיים:

דילוג לתוכן