בהצלחה, ילד שלי

"כמה שתחשוב ותדבר על אהבה לא יהיה לך מושג עד כמה עוצמתית היא יכולה להיות, עד שתזכה לילדים משלך. את הכוכבים תהיה מוכן לקטוף למענם. אבל יום אחד יגיע הרגע שתצטרך להותיר אותם לבדם ולתת להם לעשות את הצעדים הבאים בעצמם..." - מכתב מן הלב לילד המתוק שמתחיל כיתה א´

נכנסנו ביחד לכיתה כשידך הקטנה נתונה בתוך ידי והתיק הכחול החדש תלוי על גבך. את פנינו קידמו שולחנות אפורים וכיסאות קטנטנים מסודרים בטורים כחיילים במסדר.

על הלוח הלבן התנוססו שלוש מילים קצרות שמקפלות בתוכן כל-כך הרבה: ‘שלום כיתה א’‘.

הבטתי במילים כשאני מפליג בדימיוני למרחק של שנים ומקום בדיוק אל העמדה הזו כשידי הקטנה עטופה בידו של אבי. הוא מלווה אותי ביום הראשון ללימודים ונפרד ממני כשעיניי דומעות מהתרגשות ומגעגועים.

אני פוקח את העיניים שמסך שקוף מציף אותן ומביט בילד המתוק שלצידי, הנשמה הטהורה שאלוקים הפקיד בידי לגדל ולאהוב. הנה זה קורה. עכשיו הגיע תורי ללוות אותו אל הפרק הבא בחיים. אנחנו נפרדים בחיבוק ונשיקה כשהוא יושב במקומו ומחייך בציפייה, ואני צועד לאחור ומנופף לו לשלום.

אין לך באמת מושג מה זו אהבה וכמה עוצמתית היא יכולה להיות, עד שתזכה לילדים משלך. את הכוכבים תהיה מוכן לקטוף למענם…

ובכל זאת יום יגיע ותצטרך להותיר אותם לבדם, לתת להם לעשות את הצעדים הבאים בעצמם. לא קל לנו לאפשר לדבר הזה לקרות, ובכל זאת זוהי דרך העולם, ולנו לא נותר אלא לשאת תפילה למען הילד שאנו כה אוהבים.

בן יקר שלי, תמיד היית ילד סקרן ומלא שאלות. לא נתת לשום דבר לעבור לידך מבלי שתשאל, תחקור ותנסה להבין.  בקשה אחת לי אליך. אל תאבד את הנכס היקר הזה כשתגדל! אלוקים העניק לך תיאבון בריא לדעת ולהבין. אל תיתן לבני אדם לכבות לך אותו.

קיבלת מתנה של תמימות ושל טוהר. שמור עליהם מכל משמר. הם מצרך נדיר ביותר בעולם שלנו.

זכור תמיד שידע הוא דבר חשוב, אבל אדם הוא הרבה יותר מאשר מאגר אינפורמציה. יותר משחשוב לי מה תדע, מתוק שלי, איכפת לי איזה מין בן אדם תהיה. אילו מידות יהיו לך ואיך תתייחס לסובבים אותך.

אני רוצה שתשקיע בלימודים אבל תזכור תמיד שלימודים הם לא הכול. שתהיה מוכן לוותר לפעמים על ציון כדי ללמוד עם חבר מתקשה ולעזור לו לקבל קצת יותר. השמחה שתהיה לך באותו רגע, תהיה שווה לך יותר מאשר עוד כמה נקודות על הנייר. הייתי רוצה מאוד שכדי שמישהו אחר לא יתבזה או יושפל, תהיה מוכן לעשות הרבה מאוד, כולל לשלם מחיר אישי.

אני מאחל לך, ילד שלי, שגם אם תיכשל – ואתה תיכשל, שגם אם תיפול – ואתה תיפול, לא תיתן לזה לשבור את רוחך. “אין אדם עומד על דברי תורה אלא אם כן נכשל בהם”, קבעו חז”ל. המורים הכי טובים שלנו, המנופים שהרימו אותנו הכי גבוה – הם דווקא אלו המרים והמעיקים, אלו שהצריכו אותנו לחשוק שפתיים ולהזיע או להזיל דמעה צורבת.

אני מקווה שבמקום לצלם את עצמך לדעת ולהפיץ את הסלפי שלך בכל מרחבי הרשת, תתמקד בלבנות את עצמך ולפתח את אישיותך. פחות בַּפָּנִים ויותר בַּפְּנִים. שתזכור שהדברים השווים ביותר הם דווקא אלו שלא משתפים אותם עם כל העולם, אלא שומרים אותם בצניעות במקום הנכון, כי שם, במקום הסמוי, שרויה הברכה.

אני מאחל לך שיהיו לך הרבה חברים (ואני לא מדבר על הפייסבוק…) ושתדע לבחור אותם לא בגלל החיוך הפוטוגני או המעמד החברתי, אלא בזכות האיכות הפנימית ומה שהם נושאים בליבם.

אני מקווה שבעולם ששועט קדימה בקצב מטורף תדע לפתח את שריר הסבלנות שלך. שתזכור שיש דברים בחיים שלא מתרחשים בקצב הסמס והמיקרוגל, ושלפעמים התהליך והבנייה ההדרגתית חשובים לא פחות מהתוצאה הסופית. מי שלא יידע לקחת נשימה עמוקה ולהמתין באורך רוח עד שדברים יקרו  – יחמיץ אוצרות גדולים.

אני מקווה שתהיה חלק מן החברה אבל לא תשתעבד אליה. שתוביל ותמשוך בעקבותיך אחרים, ולא תיגרר אחרי הזרם למקומות שאחר כך תתחרט עליהם.

אני מבקש, יקירי, שתזכור תמיד שכמה שתהיה אהוב ומוקף חברים וידידים, משפחה יש רק אחת! אמא שלך ואני נמשיך להיות כאן בשבילך ולאהוב אותך בכל מקום ובכל מצב שתהיה בו. תדע שגם אם לפעמים נסרב למלא את בקשתך או אפילו נכעס על דבר שעשית – זה רק בגלל שכל-כך איכפת לנו ממך ואנחנו דואגים לדבר היקר לנו ביותר בעולם – אתה!

אני מברך אותך שתזכור תמיד שאתה לא לבד. יש מישהו שם למעלה, שמלווה ומשגיח עליך, אוהב ודואג יותר משאתה יכול להעלות בדעתך. בכל רגע שתישא אליו עיניים ותפתח את ליבך, תוכל להתחבר אליו ולשאוב כוח והארה בדרכך.

להתראות ילד שלי ודרך צלחה

אוהב אותך מאוד

אבא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *